Wielkopolska: dotacje na transport miejski

wpis w: pod sliderem | 0

parking-825371_640 (2)We Wrześni za pieniądze z UE powstanie zintegrowane centrum przesiadkowe 

Władze miasta 2 lutego podpisały w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu umowę o dofinansowanie projektu z regionalnego programu operacyjnego woj. wielkopolskiego na lata 2014-2020 (Poddziałanie 3.3.1 – Inwestycje w obszarze transportu miejskiego). Dzięki dotacji gmina Września utworzy centrum przesiadkowe w pobliżu dworca PKP. Powstanie parking typu Park&Ride z 90 miejscami postojowymi i Bike&Ride – zadaszony obiekt przystosowany do parkowania 22 rowerów oraz energooszczędne oświetlenie uliczne. Teren centrum przesiadkowego będzie monitorowany, co przyczyni się do zwiększenia jego bezpieczeństwa. Ponadto, w obrębie centrum, zainstalowane zostaną tablice informacyjne oraz interaktywne centrum informacyjne (infokiosk), pozwalające na pozyskiwanie informacji o rozkładach jazdy i trasach przejazdów. Obiekt będzie przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Inwestycja zakłada również skomunikowanie centrum przesiadkowego z resztą miasta poprzez budowę nowych dróg gminnych, łączących dworce: PKP i PKS oraz centrum Wrześni. W ramach projektu zakupiony zostanie również autobus elektryczny, który obsługiwać będzie dwie nowe linie komunikacyjne.  Projekt pn. „Centra przesiadkowe wraz z niezbędną infrastrukturą” o wartości ponad 21 mln zł otrzyma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości ok. 17, 4 mln zł. Jego realizacja przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu, usprawnienia komunikacji drogowej oraz integracji transportu indywidualnego z transportem publicznym. Planowany termin zakończenia realizacji to koniec 2017 r.

– Naszym celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w Wielkopolsce. Projekt miasta i gminy Września jest dość kosztowny, ale stanowi ważny element realizacji tego, co chcemy osiągnąć przy skutecznej współpracy m.in. z lokalnymi samorządowcami. Wszystkim nam zależy na zrównoważonym rozwoju regionu – podkreśla Leszek Wojtasiak, członek zarządu województwa Wielkopolskiego.

W ramach pierwszego konkursu dotyczącego tzw. niskiej emisji, zarząd województwa wielkopolskiego wybrał projekty na łączną kwotę ponad 160 milionów zł.