Nowe wymogi powodem opóźnień

wpis w: pod sliderem | 0

euro-447214_1280-2Zbyt wolne tempo wdrażania funduszy strukturalnych w krajach członkowskich UE było jednym z tematów poruszonych podczas Komitetu Regionów, który w dniach 10-12 października 2016 r. odbywał się w Brukseli. Wzięło w nim udział wielu czołowych polityków unijnych, m.in. Corina Cretu, komisarz odpowiedzialna za politykę regionalną.

Jak podkreśla jeden z uczestników dyskusji, Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, na tle pozostałych partnerów polskie regiony wypadają całkiem dobrze. Np. w Wielkopolsce już prawie 20 proc. środków z regionalnego programu operacyjnego zostało zakontraktowanych, a kolejne konkursy trwają.

W rozmowie z komisarz Creţu Marek Woźniak zwrócił uwagę na to, że w obecnym okresie programowania 2014-2020 wprowadzono dużo zmian i nowych instrumentów, m.in. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – dlatego więcej czasu trzeba poświęcić, aby zapisy unijne wcielić w życie.

– Politykę spójności w poprzedniej perspektywie realizowały w naszych województwach te same zespoły, dlatego  opóźnienia z którymi się teraz zmagamy są spowodowane niczym innym jak wprowadzeniem do procedur wielu nowych wymogów – podkreśla Marek Woźniak.  Zaapelował, aby Komisja Europejska zbadała wpływ wdrażania tych wymogów oraz nowych mechanizmów na opóźnienia w wydawaniu unijnych pieniędzy.