Nowe metody leczenia dzięki dotacji

wpis w: pod sliderem | 0
bone-978054_640-2
Dzięki unijnej dotacji polscy naukowcy będą prowadzić badania nad doskonaleniem sztucznej kości

42 firmy z województwa lubelskiego otrzymają prawie 54 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na infrastrukturę badawczo-rozwojową. Pierwsze umowy już podpisane.

– Bardzo nam potrzeba w naszym województwie przedsiębiorstw, które będą prowadzić badania. Są na to pieniądze europejskie, a także na wdrożenia i wzmacnianie konkurencyjności, tak by efekty prac naukowych wchodziły do produkcji masowej. To ma być proces, który właśnie uruchamiamy – podkreśla Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. Na pierwszy w województwie konkurs dla innowacyjnych przedsiębiorców wpłynęło 66 wniosków. Dotyczyły badań głównie w dziedzinie medycyny, biotechnologii, informatyki oraz energii odnawialnej. Przedsiębiorcy mogli uzyskać dofinansowanie w wysokości nieprzekraczającej 65 proc. wartości zgłoszonych projektów.

– Przyznano łącznie prawie 54 mln zł dotacji dla 42 firm, w wysokości od kilkudziesięciu tysięcy do 3 mln zł – poinformował Marceli Niezgoda, dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, która przeprowadziła konkurs.

Dotację w wysokości 2 mln zł otrzymała m.in. spółka Medical Inventi złożona z przedsiębiorców i naukowców, którzy wynaleźli tzw. sztuczną kośc, biomateriał o właściwościach zbliżonych do naturalnych kości człowieka.

– Jednym z elementów naszej strategii jest zbudowanie własnego laboratorium badawczo-rozwojowego i na to wydamy uzyskane w tym konkursie pieniądze. Będziemy w nim prowadzili badania nad doskonaleniem sztucznej kości, a także poszukiwaniem nowych produktów i usług, bo mamy ku temu potencjał naukowy – zapowiada Maciej Maniecki, prezes spółki Medical Inventi. Dodaje, że jego firma potrzebuje kilkunastu milionów złotych na komercjalizację wynalazku sztucznej kości na rynku krajowym i za granicą.

Prywatny ośrodek medyczny Lubelskie Centrum Diagnostyczne otrzyma 2,3 mln zł na rozwój i wdrażanie nowych metod leczenia przy użyciu przeciwciał monoklonalnych.

– To nowa dziedzina medycyny, służąca do terapii schorzeń, których trudno znaleźć przyczynę i sposób leczenia, takich jak łuszczyca czy osteoporoza. Dzięki tej dotacji powstanie laboratorium, które będzie prowadziło procesy optymalizacji produkcji przeciwciał monoklonalnych, tworzyło nowe i wskazywało te najbardziej skuteczne – podkreśla Tomasz Blicharski z Lubelskiego Centrum Diagnostycznego.

Spółka reklamowa Cumulus otrzymała 90 tys. zł dotacji na projekt dotyczący badania ruchu gałek ocznych, co ma pomóc lepiej projektować materiały reklamowe.

– Chcemy kupić superczułe kamery i oprogramowanie, które pozwoli bardzo precyzyjnie zbadać, gdzie ludzie kierują wzrok i na jak długo go zatrzymują w danym punkcie. Powstaną dwa mobilne stanowiska do badania reklam, bilbordów, stron internetowych; będziemy mogli je oceniać zarówno u nas, jak i u klientów – powiedział prezes spółki Jan Matysik.

W listopadzie tego roku Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości planuje rozstrzygnąć następny konkurs dotyczący badań naukowych w przedsiębiorstwach, w którym dotacje wynosić będą około 60 mln zł.