Jest zgoda na statystyczny podział Mazowsza

wpis w: pod sliderem | 0
warsaw-698412_640-2
Podział statystyczny Mazowsza na dwa regiony umożliwi mu korzystanie z funduszy unijnych po 2020 r.

Decyzja jest już prawie sfinalizowana. Potrzebna jest tylko zgoda Komisji Europejskiej.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, procedura prawna dotycząca podziału statystycznego Mazowsza jest już prawie na finiszu. Potwierdziła to Tina Vandewiele, rzeczniczka Eurostatu. Ostateczną decyzję musi jeszcze podjąć Komisja Europejska. Zgodnie z decyzją Eurostatu, Mazowsze będzie statystycznie podzielone na Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami oraz resztę województwa, czyli tzw. NUTS 2. Oznacza to szansę dla regionu na dotacje unijne z funduszy europejskich po 2020 r.

– Jeśli nie zostałby zmodyfikowany podział województwa na regiony statystyczne, tzw. NUTS 2 (Warszawa plus 9 powiatów i reszta województwa), Mazowsze po 2020 r. byłoby statystycznie zbyt bogate, aby móc liczyć na poważne wsparcie z UE – podkreśla  Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Mazowsze w 2015 r. wytworzyło bowiem jedną piątą polskiego PKB. W 2013 r. w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło ono ponad 107 proc. unijnej średniej. Po przekroczeniu tego wskaźnika region nie mógłby już sięgać po pieniądze z unijnych funduszy na rozwój infrastruktury.

 Po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską decyzji Eurostatu Mazowsze pod względem statystycznym zostanie podzielone na dwa regiony. Pierwszy obejmie Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: pruszkowskim, grodziskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim, wołomińskim, mińskim, otwockim i piaseczyńskim. Drugi resztę województwa.