Corina Cretu: Polityka spójności jest najbliższa ludzi

wpis w: opinia eksperta | 0
Corina Cretu, komisarz UE ds. polityki regionalnej
Corina Cretu, komisarz UE ds. polityki regionalnej

W ciągu ostatnich miesięcy coraz częściej słyszeliśmy od obywateli, że czują się pozostawieni sami sobie przez polityków i instytucje, które ignorują ich problemy. Najwyższy czas  więc wysłać obywatelom wyraźny sygnał, że są oni ważni dla Europy. A jak najlepiej to zrobić, jeśli nie poprzez politykę spójności?  Przecież jej celem jest dbałość właśnie o to, by nikt nie pozostał w tyle oraz troska o lepsze życie każdego z  nas. Dlatego musimy stale do tego dążyć i zabiegać o przyszłość polityki spójności, bo od tego zależy także nasza wspólna przyszłość. Istnieją co prawda obawy, że ten niezwykle istotny cel może stracić na znaczeniu w budżecie Unii Europejskiej po 2020 r. Niepokój budzi ewentualny wpływ Brexitu na dostępne zasoby oraz skierowanie środków na inne priorytety, takie jak : migracja, zarządzanie granicami zewnętrznymi lub wspieranie reform strukturalnych.  Jest jednak pełna zgoda co do tego, że polityka spójności stanowiła i nadal powinna stanowić kręgosłup wszystkich projektów Unii Europejskiej. Ma zapewniać miejsca pracy i wzrost gospodarczy, ale korzyści te muszą dotyczyć wszystkich i być odczuwalne w każdym regionie.

Musimy reagować na oczekiwania obywateli, tak, by każdy niezależnie od gdzie mieszka, dzięki Unii Europejskiej miał dostęp do tych samych szans.

Jeśli zaś chcemy im ułatwiać życie, to kluczem do tego jest uproszczenie procedur. Komisja zaproponowała dla tego okresu programowania zmianę przepisów uniwersalnych. Nie możemy ich uprościć w sposób drastyczny, aby nie spowalniać procesu wdrażania. Jednak po 2020 r. przepisy muszą być znacznie prostsze. Już rozpoczęliśmy prace i chcemy, aby w nowej perspektywie finansowej był jeden zestaw reguł nie tylko polityki spójności, ale także innych polityk inwestycyjnych UE.